Myint Swe

Myint Swe (24. června 1951-) byl prezidentem Barmy od 21. do 30. března 2018 (nástupce Htin Kyaw a předchůdce Wina Myinta) a od 1. února 2021 (nástupce Wina Myinta).

Myint Swe se narodil 24. června 1951 v buddhistické rodině v Barmě a v roce 1971 absolvoval Akademii obranných služeb. V roce 1997 se stal brigádním generálem v Tatmadawu a po roce 2004 vedl záležitosti vojenské bezpečnosti, kde vystřídal Khin Nyunta. V roce 2005 byl prvním etnickým Monem, který byl povýšen na generálporučíka, a v roce 2010 bylo jeho potlačení protestů brutální. Toho roku odstoupil z armády, aby mohl vstoupit do politiky, a 30. března 2016 byl zvolen viceprezidentem Barmy za vlády prezidenta Htin Kyawa. Ve funkci úřadujícího prezidenta působil od 21. do 30. března 2018 a po barmském státním převratu v roce 2021 1 1. února 2021 byl opět jmenován úřadujícím prezidentem armády.

Doporučujeme:  Winchester W. Blakeley